حزب کمونیست فرانسه، فراخوان به راهپیمایی همگانی در حمایت از زنان ایران

فابین روسل، رهبر حزب کمونیست فرانسه، در گفتگو با رادیو بین المللی فرانسه ضمن محکوم کردن قتل مهسا امینی توسط پلیس گشت ارشاد جمهوری اسلامی، همگان را به شرکت در یک راهپیمایی همبستگی با مبارزات زنان ایران علیه استبداد مذهبی در این کشور فراخواند.

این راهپیمایی شنبه بیست و چهار سپتامبر ساعت سه بعد از ظهر در “میدان ایتالی” پاریس برگزار می شود.

رهبر حزب کمونیست فرانسه مبارزۀ زنان ایران را علیه حجاب اجباری،اسلامگرایی و تحجر جمهوری اسلامی استثنایی و تحسین برانگیز خواند. او تمام رهبران و احزاب فرانسه را به حمایت صریح و  روشن از جنبش زنان ایران فراخواند و افزود: متاسفانه پایتخت های کشورهای اروپایی حمایت لازم را از جنبش زنان و مردان ایران برای رهایی از ستم تاریک اندیشی و استبداد دینی در این کشور اعلام نمی کنند.

رهبر حزب کمونیست فرانسه جنبش جاری جوانان ایران را بی سابقه و منحصربفرد خواند و افزود که زنان ایران با سوزندان روسری های خود در ملاء عام اراده و تمایل خود را برای رهایی از ستم دیکتاتوری مذهبی اعلام می کنند و در نتیجه حمایت از آنان ضرورتی انکارناپذیر است.   

رژیم اسلامی در تلاش است تا جنبش اعتراضی را خفه کند

وب سایت روزنامه ی اومانیته، روز شنبه تیتر نخست خود را به اعتراضات در ایران اختصاص داد و در گزارش مشروحی به این آن پرداخت.

اومانیته نوشت: “زن، زندگی و آزادی”. این شعار در خیابان های شهرهای ایران جریان دارد و صدها هزار نفر آن را اعلام می کننکد. دولت ایران در حال حاضر در تلاش است تا با هزینه کمتری جنبش اعتراضی را که پس از مرگ مهسا امینی در سراسر کشور گسترش یافته است، مهار کند. سرکوب به ویژه در شهرهای کردستان شدیدتر است. تظاهرات به پایتخت و حداقل ۵۰ شهر و روستا گسترش یافته است. مرگ امینی دوباره خشم نسبت به مسائلی مانند محدودیت آزادی های فردی در ایران، قوانین سختگیرانه پوشش برای زنان و اقتصاد تحریمی را برانگیخته است.اعتراض به طور گسترده ای ایران را فرا گرفته است. هزاران زن رهبری این تظاهرات را بر عهده گرفته اند (بعضی حتی روسری خود را به آتش می اندازند) و توسط مردان حمایت می شوند.

در این گزارش آمده است: همه نسل‌ها در کنار هم قرار گرفته اند و تقاضا برای لغو قانون اجباری حجاب، که به مدت چهل سال است اجرا می‌شود، نمادی از امتناع از هرگونه اجبار است. رژیم در کل منفور است و توسط تظاهرکنندگان طرد می شود.

اومانیته نوشته است: رژیمی که توسط یک اقلیت دفاع می شود، قصد ندارد به این راحتی تسلیم شود. سپاه پاسداران ضمن ابراز همدردی با خانواده امینی، تهدید کرده و نسبت به ادامه نهضت هشدار داده است. برای کسانی که پاسداران را می شناسند، تهدید آن ها پوشیده نیست. نیروهای آنها می‌توانند بدون هیچ ملاحظه ای سرکوب کنند، همانطور که در هر دوره اعتراضی، به ویژه در سال ۲۰۱۹ این کار را کرده اند. ارتش اعلامیه داده است: «این اقدامات ناامیدانه بخشی از استراتژی شیطانی دشمن برای تضعیف رژیم اسلامی است. ارتش گفته است  “با توطئه های مختلف دشمنان مقابله خواهد کرد تا امنیت و آرامش را برای کسانی که به ناحق مورد حمله قرار می گیرند” تامین کند. وزارت اطلاعات ایران نیز تلاش کرده تا شتاب اعتراضات را کند کند و گفته است که شرکت در تظاهرات غیرقانونی است و شرکت کنندگان تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

 اومانیته می نویسد: پیوند بین مطالبات اجتماعی و مطالبات زنان برای رژیم وحشتناک خواهد بود. بسیاری از فعالین اتحادیه های کارگری از جمله رضا شهابی پیشتر به دلیل نقش خود در بسیج کارگری و ملاقات با اتحادیه های کارگری خارجی زندانی شده اند. 

 رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت “هرج و مرج” قابل قبول نیست. وی افزود دستور رسیدگی به پرونده مهسا امینی را صادر کرده است. این برای فرونشاندن خشم ایرانیان کافی نیست.

24.9.2022

شیوه تفکر یک خرده بورژوا: غیبت کردن یکی از خصوصیات برجسته یک خرده بورژواست. او قادر است بنشینند و ده‌ها ساعت پشت سر یک نفر بد گوئی کنند ولی اگر کسی پشت سر او کمبودش را بیان کرد، تا ابد در ذهن‌اش از او انتقام می‌گیرد.