همکاری چین در جنایات جمهوری اسلامی علیه مردم ایران

 

چند هفته‌ای است که تعدادی از خبرگزاری‌های داخلی و اکثر خبرگذاری‌های فارسی زبان خارج از کشور، از قرارداد ۳ میلیارد دلاری میان دولت ایران و یک شرکت چینی، صحبت به میان آورده‌اند. قراداد ظاهرا مربوط است به خرید ۲۵۰۰ اتوبوس برقی، ۱۰ هزار وانت و ۲۷۵۰۰ تاکسی برقی. برای این که هدف جنایت کارانه برادران چینی و سیاستمداران جمهوری اسلامی پشت پرده بماند، ظاهرا شهرداری تهران این قرار داد را با یک شرکت چینی منعقد نموده‌ است تا پای دولت ایران و دولت چین به میان کشیده نشود.

در عین حال گزارشی انتشار یافته است که از انجام وظیفه انترناسیونالیستی – امپریالیستی برادران چینی دال بر نصب هزاران دوربین با هوش مصنوعی جهت کنترل و شناسائی صورت شهروندان تهرانی به خصوص زنان بدحجاب، پرده برمی‌دارند.

درباره لایجه این معامله «بحث و گفتگوی زیادی در صحن صورت گرفت، حتی نیم ساعت به وقت رسمی جلسه نیز افزوده شد و نهایتاً تصویب شد. این مصوبه علی‌رغم ابهامات زیاد و عدم پاسخ به آن‌ها صورت گرفت. روالی که تا کنون سابقه نداشته است.» این لایجه ۱۵ رأی مثبت، ۲ رأی مخالف، ۲ رأی ممتنع کسب می‌کند و دو رأی هم در جلسه حضور نداشته است. (تجارت نیوز - کد مطلب: ۹۰۸۶۸۵)

در مورد دوربین‌ها «در ردیف اول جدولی که پیوست لایحه بود، به شهرداری تهران اجازه داده شد از شرکت چینی (Tidndy)  تا سقف 400 میلیون یورو تجهیزات هوشمند سازی و دوربین‌های کنترل ترافیکی خریداری کند.» (همانجا)

در جلسه عده‌ای با این لایحه مخالفت می‌کنند استدلالشان چنین است «زیرا اجازه دادن به یک شرکت خارجی برای حضور در امنیتی‌ترین سطح از سطوح دسترسی به اطلاعات تردد شهروندان (در شکل حداقلی آن) به هیچ وجه توجیه‌ پذیر نیست.» (همانجا)

این مباحثه نشان می‌دهد که دوربین‌ها دقیقا برای شناسائی مردم در اعتصابات و تظاهرات و زنان "بدحجاب" است. لذا دستان "رفقای چینی" تا آرنج به خون مردم مبارز این کشور آغشته گشته و در آینده نیز خواهد گشت.

در این جلسه بحث می‌شود که شرکت‌های ایرانی نیز می‌توانند این دور بین‌ها را بسازند، لازم به ورود شرکت‌های چینی در این معامله نیست «حداقل در این فقره شرکت‌های ایرانی زیادی وجود دارند که تجربه، دانش فنی و توان مالی لازم برای اجرای این پروژه را دارند...» (همانجا)

از مسائل فوق روشن می‌شود که معامله این دوربین‌ها که می‌توانست با یک شرکت ایرانی متخصص انجام شود، تحت روابط موجود بین ایران و چین با شرکت دولتی چینی صورت گرفته است.

این در حالی است که «هیچ اثری از شرکتی به نام (Tidndy) در اینترنت یافت نمی‌شود. یعنی اینکه: یا از شرکت‌های ناشناخته و نوپای چینی است که بسیار بعید به نظر می‌رسد از چنین شرکتی برای چنین معامله‌ای استفاده شود یا از شرکت‌های دولتی چینی است که ردپایی در اینترنت ندارد.» (همانجا)

دقیقا چنین است. "رفقای چینی" مایل نیستند که شرکت‌شان در جنایات رژیم جمهوری اسلامی علیه مردم ایران برملا شود. البته این برای پیش برد سیاست بین‌المللی امپریالیسم چین عاقلانه است.

این که امپریالیسم نو خاسته چین برای پول و گسترش نفوذش به هر کاری دست می‌زند، امری طبیعی‌ست. ولی با این که عمل کرد چین چه در سطح جهان مثل عملکردش (بی عملی‌اش) در مقابل نسل کشی فاشیست‌های اسرائیلی از مردم قهرمان فلسطین، و چه در سطح ملی مثل قرار داد ۲۵ ساله ۵۰۰ میلیارد دلاری با رژیم جمهوری اسلامی ایران، ماهیت ضد مردمی و امپریالیستی این ابر قدرت نوخاسته را با شفافیت نشان می‌دهد ولی عده‌ای جیره خوار و یا اپورتونیست و رویزیونیست بی مواجب، نوحه خوان آن گشته‌اند. هر جنایت این امپریالیسم خونخوار را توجیه می‌کنند و آنجائی هم که توجیه پذیر نیست، سکوت مرگ اختیار می‌کنند تا آب از سر بگذرد و دوباره مجیز آن را بخوانند. ولی تا کی می‌شود چنین دغل کاری و حماقتی را پیش برد و خدمت گذار چنین نیروی بازدارنده تاریخی‌ای گردید؟ تا کی؟

نظم کمونیستی

26.3.1403

شیوه تفکر یک خرده بورژوا: خرده بورژوا انتقاد سیاسی را با برچسب و فحاشی شخصی جواب میدهد. چون منطق ندارد، دشمنی را به آنجا میرساند که در ذهن‌اش مرز دوست و دشمن داخل میشود. از منتقد بیشتر از دشمن طبقاتی نفرت پیدا میکند. خرده بورژوا انسان ترسوئی‌ست که ظاهرش را با رنگ قرمز نقاشی کرده است.